Jak wygląda proces projektowania wnętrz?

Niemalże każdy z nas marzy o swoim własnym gniazdku. Architekci wnętrz cieszą się coraz większą popularnością, a coraz więcej osób stwierdza, że przez zatrudnienie takiej osoby można sporo zaoszczędzić. Jak wszyscy doskonale wiemy, cena projektu jest zależna od wielu rzeczy, jednak jak to wygląda z czasem jego realizacji? Jest on podobny dla wszystkich i niestety nie jest to szybki proces. Kilka miesięcy, a nawet ponad rok w skrajnych przypadkach to norma. Właśnie dlatego, kiedy mówimy o projektowaniu wnętrz, możemy usłyszeć frazę proces projektowy. Dlaczego proces? Ze względu na to, że każda decyzja jest w pełni zależna od poprzedniej. Niestety pominięcie czy wyprzedzenie kolejnych faz jest niemożliwe. Jedyny czego będziemy potrzebowali to wiele cierpliwości.

Jak wygląda proces projektowy?

Projektowanie wnętrz to proces, który zawsze jest stały. Bez względu na to, czy decydujemy się na małe mieszkanie, duży dom, czy wybieramy styl Skandynawski, czy może Brytyjski, proces zawsze będzie podobny.

Potrzeby inwestora

Tak zaczyna się każdy projekt. Jest to bardzo ważny moment, gdyż to właśnie od niego zależy efekt. Poznanie oczekiwać klienta jest kluczowy. Dlaczego? Przecież każdy, kto projektuje swój dom czy mieszkanie, po pierwszym wejściu do niego chce być nim onieśmielony. Żeby coś takiego miało miejsce, musimy odpowiedzieć na szereg pytań zadanych przez architekta.

Koncepcje projektowe

Kiedy już przeanalizujemy wszystko z naszym architektem, możemy przejść do koncepcji projektowych. Ten etap jest równie ważny, jak poprzedni. To właśnie teraz mamy możliwość wyboru gdzie będą stały sprzęty czy meble. Do wyboru dostaniemy kilka możliwości, a naszym zadaniem będzie wybranie jednej z nich. Warto poświęcić na to dłuższą chwilę, omówić za i przeciw konkretnych opcji i podjąć ostateczną decyzję.

Wybór materiałów wykończeniowych

Trzeci etap polega na wybraniu materiałów wykończeniowych. W tym czasie warto wybrać się do sklepu oraz obejrzeć je na żywo. Bardzo często materiały wyglądają znacznie lepiej na zdjęciach niż w rzeczywistości, dodatkowo możemy zapytać sprzedawcę o dostępność czy jakość konkretnych produktów.

Wizualizacje

Kolejnym etapem, najdłuższym, ale dla wielu najmilszym są wizualizacje. Najnowsze programy komputerowe oferują naprawdę wiele, dzięki czemu jesteśmy w stanie zobaczyć, jak będzie wyglądało nasze wymarzone gniazdko.

Dokumentacja techniczna

Po najprzyjemniejszym etapie przychodzi chyba ten najnudniejszy. Niestety, ale w przypadku projektowania wnętrz dokumentacja techniczna jest bardzo dokładna, szczegółowa oraz obszerna. Dzięki takim informacjom firma wykonująca prace nie będzie miała do niczego wątpliwości. Warto poświęcić na nią trochę więcej czasu. Przecież nikt z nas nie chce co chwilę odbierać telefonu i być o coś pytanym.

Ile trwa proces projektowania wnętrz?

To ile czasu zajmie projekt jest zależne od dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest ilość prac projektowych. Logiczne jest, że większa ilość pomieszczeń wiąże się z dłuższym czasem. Najbardziej rozczarowującym momentem jest sytuacja, kiedy na bezstresowe sfinalizowanie projektu brakuje czasu. Musimy pamiętać, że pośpiech to zły doradca. Decydowanie o rzeczach, na które wydajemy wiele oszczędności oraz pozostaną z nami na lata, wymaga spokoju. Kiedy dojdzie do sytuacji, w której zacznie nam brakować czasu, musimy z czegoś zrezygnować. Jedynym etapem, który możemy częściowo ominąć to wizualizacja. Zamiast całego domu, zobaczymy jedynie jego część.

Kolejnym czynnikiem, od którego zależy czas projektowania wnętrz, jest decyzyjność. Jest on niezwykle istotny i może wydłużyć cały proces i nawet kilka miesięcy. Po otrzymaniu projektu czy wizualizacji powinniśmy udzielić jednoznacznej odpowiedzi w ciągu maksymalnie 3 dni. Dobra współpraca z architektem jest niezwykle ważna. Kiedy nie będzie ona stała na wysokim poziomie, cały projekt będzie trwał znacznie dłużej. Dlatego tak ważne jest, aby architekt poznał nasze wymagania jeszcze na samym starcie. Kiedy podczas wizualizacji coś się nie uda, cały proces wydłuży się nawet o kilka tygodni, a my wszystko będziemy musieli zacząć od początku. Przecież nikt z nas nie chce takiej sytuacji, dlatego wspólne rozmowy na temat projektu czy wybieranie materiałów są niezwykle istotne.

Dlaczego projektowanie wnętrz zajmuje aż tak dużo czasu?

 

Odpowiedź jest bardzo prosta. Każdy projekt to unikalny, nowy proces, który wymaga masę pracy. Jest to nowe wyzwania dla architekta, każde mieszkanie może zostać zaprojektowane na setki sposobów i wpasowanie się w gusta klienta to właśnie zadanie projektanta. Każdy projekt zaczyna się od czystego planu mieszkania i to przebrnięcie przez kolejne etapy ma wywołać efekt „wow”.Projektowanie wnętrza swojego domu czy mieszkania to niezwykle trudne zadanie. W końcu właśnie w tym miejscu będziemy spędzali najwięcej czasu przez wiele lat. Jednak, kiedy będziemy stosowali się do części planu, to wszystko powinno pójść dobrze. Każdy z nas chce wejść do swojego nowego gniazdka i poczuć się tak, jakby było to spełnienie jego marzeń.