Konstrukcje stalowe są bardzo chętnie wykorzystywane w naszym kraju zarówno przez przedsiębiorców, jak i rolników…
Jak tanio wybudować dom?
Nie ulega żadnej wątpliwości, że budowa domu drewnianego https://domyhbe.pl/pl/kontakt to kosztowna inwestycja. Nie ma także wątpliwości, że każdy inwestor chciałby wiedzieć, ile będzie kosztować budowa jego domu. Równie oczywiste jest, że budowa zależy od licznych i zmiennych czynników, a ceny robocizny i materiałów potrafią ulec diametralnej zmianie na przestrzeni kilku miesięcy. Jest jednak kilka prostych zasad, które pozwalają na zmniejszenie kosztów budowy.
Zamiast architekta wybierz gotowy projekt. Oszczędzanie na budowie można rozpocząć już na etapie gromadzenia koniecznej dokumentacji. Wszystko zaczyna się od projektu. Oczywiście zatrudnienie architekta ma swoje plusy, zaprojektuje on dokładnie to, co sobie wymarzyliśmy. Jeśli jakiś nasz pomysł okaże się zupełnie nierealny zaproponuje nam inne, zapewne lepsze rozwiązanie. Niestety ta praca kosztuje. Na rynku funkcjonuje ogromna ilość gotowych projektów. Jest to rozwiązanie dużo tańsze, a właściwie nie ma możliwości, żeby w istniejącej ofercie na znaleźć rozwiązania, które nam odpowiada.
Nie komplikuj bryły domu. Prosta bryła, nieskomplikowany dach, znacząco obniżają koszty budowy. Odpowiada za to kilka przyczyn: mniej załamań, wykuszów, standardowe otwory okienne czy drzwiowe to wszystko znacząco wpływa na cenę budowy, zarówno robocizna, jak i materiały będą zdecydowanie tańsze. Podobnie dach- najoszczędniejszy będzie dach dwuspadowy. Jeśli zdecydujemy się na dach łamany i wielospadowy będzie on kilkakrotnie droższy. Równie ważny jest materiał pokrycia dachu. Prosta forma wcale nie oznacza, ze dom będzie brzydki. Przeciwnie, nie od dziś wiadomo, że elegancja polega właśnie na prostocie.
Zrezygnuj z piwnicy. Coraz rzadziej powstają dziś domy podpiwniczone. Nic w tym dziwnego. Jest to wyjątkowo kosztowny element budowy, a raczej całkowicie zbędny. Wybudowanie piwnicy wiąże się z kosztem wykonania głębszych wykopów, wymurowaniem ścian piwnicy i ich izolacją przeciwwilgociową oraz wykonaniem schodów na kondygnacje podziemna. Nie dość na tym, piwnica jest także dodatkowym kosztem eksploatacyjnym. Zarówno ja, jak i klatkę schodową trzeba po prostu ogrzać. Dużo praktyczniejszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie pomieszczenia gospodarczego lub technicznego bezpośrednio w budynku mieszkalnym. Podobnej analizie trzeba poddać budowę garażu. Być może nasze potrzeby zaspokoi estetyczna, spójna z bryłą budynku wiata wolno stojąca.
Nie oszczędzaj na izolacjach. Każdy projekt domu w Polsce musi spełniać określone wymogi techniczne związane z izolacją termiczna przegród zewnętrznych. Normy te nie są jednak zbyt wygórowane. Warto przemyśleć poniesienie nawet wyższych kosztów w trakcie budowy, aby potem zaoszczędzić na rachunkach za energię. Można przeanalizować budowę domu pasywnego. Koszt budowy stosunkowo szybko zwraca się w trakcie eksploatacji. Warto natomiast zaoszczędzić na liczbie elementów, które tworzą mostki termiczne. Przeanalizujmy, z ilu balkonów czy tarasów będziemy faktycznie korzystać.
Etapujmy budowę. Nie musimy wybudować i wykończyć całego domu od razu. Podział budowy na etapy i realizacja części pozwoli nam na użytkowanie pewnych elementów i kontynuacje budowy w kolejnych latach. Oczywiście przerwy nie mogą być zbyt długie, ale może warto dostosować je do naszych możliwości finansowych.
Wystrój wnętrz. Zasada podstawowa- nigdy nie oszczędzamy na elementach, od których zależy stan techniczny budynku. Pozostałe to już kwestia stosunku funkcjonalności do ceny i naszych indywidualnych decyzji. Pamiętajmy, ze koszty wykończenia wnętrz mogą być wyższe niż koszt postawienia budynku. Ale czy muszą?
Przestrzeganie tych kilku prostych zasad pozwoli nam na zaoszczędzenie pieniędzy przy budowie domu. Zachowajmy rozsądek, a stosunkowo szybko będziemy się cieszyć własnym domem.
- budowa domow z drewna https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-z-drewna
- technologia hbe https://domyhbe.pl/pl/home
- budowa domów drewnianych https://domyhbe.pl/pl/realizacje/punkt-informacji-turystycznej