Z roku na rok coraz więcej osób przyznaje się do tego, że sięga nałogowo po…
Czym gładź gipsowa różni się od innych materiałów?
Remontowanie domu lub mieszkania wiąże się z odpowiednim wykończeniem ścian i sufitów. Bogata oferta sklepów budowlanych powoduje, że trudno zdecydować się na konkretny materiał. Aby uzyskać gładkie ściany, trzeba wybrać konkretną gładź, która występuje w wielu rodzajach: gładź gipsowa, cementowa, wapienna i polimerowa. Najczęściej po wygładzeniu ścian, nakładana jest farba biała lub kolorowa albo naklejane są tapety.
Jakie właściwości posiada gładź gipsowa?
Jest to materiał wykończeniowy wykonany z drobno zmielonego gipsu naturalnego, który jest bielszy i dłużej wiąże albo syntetycznego posiadającego lepszą wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.Ten rodzaj gładzi nie jest odpowiedni do pomieszczeń, w których występuje zwiększona wilgotność tzn. łazienka czy pralnia, ponieważ mogłoby dojść do jej pękania. Inną właściwością gładzi gipsowej jest powodowanie korozji stali, dlatego zawsze trzeba pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć wszystkie elementy przed rdzewieniem. Materiał na bazie gipsu https://www.smig.pl/A8.html naciągnięty na ściany i wyszlifowany wygląda pięknie gwarantując gładkość i biel, jedyną wadą jest pylenie. Obecnie na rynku dostępna jest gładź, którą można położyć jednowarstwowo, ale wymaga ona bardzo dokładnego wyrównania, trzeba mieć doświadczenie a także cierpliwość.
Gładź gipsowa podczas naciągania na powierzchnię
Gładź gipsowa sprzedawana jest, jako sucha mieszanka, którą rozrabia się z odpowiednią ilością wody, otrzymując plastyczną masę, którą trzeba nakładać na powierzchnię przy użyciu pacy. Firmy budowlane wykorzystują także do tej procedury agregat, który natryskuje gładź, ale jest to stosowane w przypadku dużych powierzchni. Zaletą gładzi gipsowej jest możliwość jej naciągania w grubych warstwach nawet do 7 mm, przy czym szlifowanie nie powoduje dużych trudności.Taki materiał można wykorzystać także do uzupełniania ubytków oraz pęknięć na ścianach i sufitach albo do łączenia płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą. Wybierając gładź z gipsu alabastrowego, który zapewnia piękną bel, spowoduje, że podczas malowania zużyje się mniej białej farby.
Przystępując do naciągania gładzi gipsowej, należy mieć na uwadze, że gips będący spoiwem, jest bardzo wrażliwy, na jakość wody, z którą będzie rozrabiany, dlatego zawsze powinna być ona czysta. Innym warunkiem, który przyczynia się do uzyskania oczekiwanego rezultatu jest dbałość o czystość narzędzi, dzięki temu gips nie utraci swoich parametrów. Warto wiedzieć także, że na skrócenie czasu wiązania spory wpływ ma niska temperatura i wilgotność. Jeżeli gips będzie wiązał się w niesprzyjających warunkach będzie słabszy.
Czy warto używać gładzi szpachlowej wapiennej?
Tak jak w przypadku gładzi gipsowej spoiwem był gips tak w tym przypadku spoiwem jest wapno, co daje możliwość osiągnięcia warstwy do 5 mm grubości. Ten materiał https://smig.pl również można nanosić ręcznie lub maszynowo, jest paroprzepuszczalny i posiada biały kolor, zapewnia dobrą gładkość na ścianie. Gładź wapienna jest łatwa do urabiania i charakteryzuje się dobrą przyczepnością do podłoża, można ją wykorzystać do stosowanie w pomieszczeniach, w których występuje zwiększona wilgotność.Ten rodzaj gładzi może być układany nie tylko na tynki wapienne, ale również cementowo-wapienne oraz beton. Nie należy jej nakładać na podłoża gipsowe. Do walorów tego materiału należy jego większa odporność na porastanie pleśniami a duża paroprzepuszczalność daje zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.
Czym cechuje się gładź cementowa?
W tym przypadku spoiwem jest cement. Są to suche mieszanki, do rozrabiania z wodą. Jednak w porównaniu z gładzią gipsową nie zostanie uzyskana aż tak gładka i biała powierzchnia, posiadają jednak lepszą wytrzymałość na uszkodzenia. Pozytywem tego materiału jest możliwość nakładania także w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Naciągając ściany gładzią cementową nie trzeba szlifować po wyschnięciu, nie będzie, więc efektu pylenia. W sklepach dostępne są gładzie cementowe białe do nakładania dwu- lub trójwarstwowo, są paroprzepuszczalne. Materiał jest odpowiedni do nakładania ręcznego i maszynowego do grubości 1-3 mm. Jeśli ktoś zdecyduje się nakładać gładź na tynki w pralni lub na przykład we wnęce balkonowej, gdzie panuje wilgoć i dość niska temperatura, powinien zastosować gładź cementowo-wapienną. Jej właściwości takiej jak paroprzepuszczalność i twardość powodują, że sprawdzi się także na klatce schodowej, w budynkach gospodarczych i garażach.
Co to są gładzie polimerowe, czym różnią się od gładzi gipsowej?
Ten materiał wykończeniowy dostępny jest w postaci suchej mieszanki, którą trzeba rozrobić z wodą, jednak występuje też w wersji gotowej w wiaderkach. W porównaniu z gładzią gipsową osiąga większą elastyczność. Gładź polimerowa jest odpowiednia do wykorzystania na podłożach trudnych to znaczy na powierzchniach, które ulegają niewielkim ruchom konstrukcyjnym. Ponadto jest to materiał odporny na wilgoć. Wymaga szlifowania, czyli pylenie jest, nieuniknione. Można gładź polimerową nakładać ręcznie lub maszynowo, uzyskując grubość 1-3 mm.