Uzależnienie od narkotyków gdzie szukać pomocy

Uzależnienie od narkotyków – gdzie szukać pomocy?

Ośrodki odwykowe dla narkomanów są przepełnione, bo pomocy potrzebuje bardzo wiele osób. Nie ma się temu co dziwić, gdyż problem uzależnienia od narkotyków jest niesamowicie powszechny. Niestety, z problemem tym borykają się osoby w różnym wieku, bez względu na płeć czy status społeczny. Uzależnić można się od naprawdę wielu narkotyków, a wychodzenie z uzależnienia może trwać latami. Dlatego tez warto byłoby nauczyć się rozpoznawania symptomów uzależniania. Im wcześniej zaczniemy poszukiwać pomocy, tym wcześniej będziemy mogli cieszyć się z rezultatów. Ponadto, należy pamiętać o tym, że leczenie może odbywać się nie tylko w ośrodku zamkniętym. Można zdecydować się także na terapię w warunkach ambulatoryjnych.

Czym objawia się uzależnienie od narkotyków?

Zanim rozpoczniemy leczenie uzależnień od narkotyków, musimy wiedzieć, czy mamy problem. Mimo, że niebezpieczne jest nawet okazjonalne sięganie po narkotyki, jednorazowe zapalenie marihuany nie przesądza o uzależnieniu. Jeżeli jednak chcemy uzależnienia uniknąć, najlepiej trzymać się z daleka od wszystkich rodzajów narkotyków. Mowa tu zarówno o tak zwanych „narkotykach twardych”, jak i o narkotykach określanych jako „miękkie”. Dobrze jest nauczyć się rozpoznawania objawów mogących świadczyć o uzależnieniu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy narkotyk uzależnia nieco inaczej, a więc i symptomy uzależnienia będą różne.

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, kiedy można w ogóle o uzależnieniu mówić. Okazuje się, że uzależnienie ma miejsce wówczas, gdy odstawienie narkotyku powoduje negatywne reakcje fizyczne lub psychiczne organizmu. Nie wszystkie narkotyki powodują uzależnienie fizyczne. Niektóre uzależniają jedynie psychicznie. Takim narkotykiem jest na przykład marihuana. Objawem jej zażycia, najczęściej drogą wziewną mogą być zaczerwienione oczy, a także euforia czy spowolnienie psychoruchowe. Bardzo znamienne są także napady głodu. Do objawów uzależnienia od kokainy należy zaliczyć zaś bóle głowy czy osłabienie. Objawy uzależnienia od heroiny to między innymi drżenie mięśni oraz bóle brzucha czy nudności.

Jak wygląda ambulatoryjne leczenie uzależnienia?

Leczenie uzależnień narkotykowych może odbywać się nie tylko w ośrodku zamkniętym, ale i w warunkach ambulatoryjnych. W warunkach ambulatoryjnych można leczyć przede wszystkim uzależnienia od tak zwanych narkotyków miękkich, jak chociażby wspomniana już marihuana. Ośrodki terapii uzależnień od narkotyków prowadzące leczenie ambulatoryjne znajdują się w dużych miastach. Jeżeli chcemy wybrać dobry ośrodek, warto poczytać opinie. W ośrodkach pracują jednak różni specjaliści, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie przejrzenie opinii o poszczególnych psychologach, psychoterapeutach oraz psychiatrach.

Odstawienie narkotyków bardzo często objawia się zaburzeniami psychicznymi, takimi jak na przykład depresja czy nerwica. Ponadto, uzależnienia bardzo często z zaburzeń psychicznych wynikają. Wskazany może więc okazać się kontakt z lekarzem psychiatrą, który zalecić może leczenie odpowiednimi lekami. Oczywiście nie wolno zapominać o psychoterapii. Najlepiej, aby była ona prowadzona przez specjalistę od uzależnień. Na terapię w ramach NFZ będzie trzeba jednak sporo poczekać. Z tego też względu, wiele osób decyduje się na terapię prywatnie. Jest ona dość kosztowna, bo jedna sesja psychoterapii kosztuje przeważnie od 100 do nawet 250 złotych. Trzeba jednak wiedzieć, że im szybciej sięgniemy po pomoc, tym lepsze będą efekty. Pomocna może okazać się terapia grupowa oraz zajęciowa. Spotkania różnego rodzaju grup wsparcia także są jak najbardziej wskazanym rozwiązaniem, które przyśpiesza rekonwalescencję.

Na jaką pomoc możemy liczyć w ośrodku zamkniętym leczenia uzależnień?

Niestety, terapia dla osób uzależnionych od narkotyków nie zawsze może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych. Nie powinna mieć ona miejsca przede wszystkim wówczas, gdy problem uzależnienia trwa już długo. Ponadto, ośrodek będzie lepszy, jeżeli jesteśmy uzależnieni od tak zwanych narkotyków twardych. Nie należy zapominać o tym, że terapia dla uzależnionych może odbywać się w ramach ośrodka zamkniętego państwowego, jak i w ramach ośrodka prywatnego. Jeżeli chodzi o ośrodki państwowe, bardzo często są one przepełnione. Niestety, na miejsce w takim ośrodku trzeba będzie dość długo poczekać.

Na pewno jednak warto uzbroić się w cierpliwość, jeżeli nie posiadamy funduszy na leczenie w ośrodku prywatnym. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednimi funduszami, pobyt w ośrodku prywatnym może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Warunki bytowe i żywieniowe w ośrodkach prywatnych są bardzo dobre. Ośrodki prywatne nierzadko ulokowane są poza obrębem miast, dlatego chory może liczyć nierzadko na spokój i ciszę. Trzeba przyznać, że sprzyja ona rekonwalescencji. Trzeba pamiętać, że terapia w ośrodku zamkniętym składa się z wielu elementów. Najpierw należy przejść detoks, który dla większości ludzi jest najmniej przyjemny. Później chory ma możliwość uczestniczenia w spotkaniach grupy terapeutycznej, a także w psychoterapii indywidualnej.