Laptop ASUS ProArt StudioBook Pro 15 W500
Laptop ASUS ProArt StudioBook Pro 15 W500 | Core™ i7-9750H | 512 GB + 512 GB | 16 GB Win10 Pro szary
Pierwsze urządzenia, które dzisiaj nazywamy komputerami powstały już w 1945 roku. Na początku były to ogromne maszyny liczące zajmujące czasem kilka pomieszczeń. Pod dachy zwykłych śmiertelników, trafiły w latach 80. XX wieku. Początkowo służyły przede wszystkim do gier i rozrywki. Pokolenie dzisiejszych pięćdziesięciolatków znakomicie pamięta popularne wtedy komputery marki Commodore i Atari podłączane do domowego telewizora w roli monitora. W drugiej połowie lat 80 pojawiły się pierwsze komputery takie, jakie znamy ze współczesnych domów i biur.
Komputery stacjonarne i laptopy w pracy grafików
PC (personal computer), czyli komputer osobisty to taki który możliwościami i rozmiarami pasuje do użytkowania w domu. Pierwsze takie maszyny, zwane desktopami, które dostępne były dla zwykłych użytkowników, pojawiły się w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Bardzo różniły się możliwościami od dzisiejszych maszyn. Tak samo, jak w ówczesnych telewizorach monitory wyposażone były w kineskop i zajmowały bardzo wiele miejsca na biurku. Czasem można jeszcze spotkać takie w zakurzonych magazynach biurowych. Komputery stawały się coraz bardziej wydajne, podzespoły mogły być mniejsze. W ten sposób, pod koniec lat 90. pojawiły się pierwsze komputery przenośne, czyli protoplaści dzisiejszych laptopów. Na początku mało wydajne, duże (potrafiły ważyć nawet 5 kg) nie były łatwe w użytkowaniu. Z czasem stawały się smuklejsze z wydajnym osprzętem i nowoczesnym monitorem. Aż stały się laptopami, które znamy z dzisiejszych półek sklepowych.
Grafika komputerowa
Pierwsze grafiki na komputerze powstawały już w latach 50., ale możliwości tworzenia mieli tylko nieliczni, poza tym koszty utrzymania sprzętu były ogromne. Za ojca grafiki komputerowej uważa się Fredericka Parka, dyrektora kreatywnego w zakładach Boeing, dzięki któremu w ogóle pojawił się termin computer graphics. Gwałtowny rozwój tej dziedziny nastąpił, kiedy komputery trafiły do prywatnych domów i stały się powszechne. Na rynku zaczęły się pojawiać specjalne programy do tworzenia grafiki jak MacDraw, Adobe Illustrator, Photon Paint i Deluxe Paint. A pod koniec wieku CorelDraw. Rok później wydano Paint Shop Pro, Adobe Photoshop, Illustrator i 3DMaxStudio.
Komputery dedykowane do tworzenia grafiki
Wraz z rozwojem grafiki komputerowej, oprócz nowego oprogramowania, zaczęto produkować sprzęt przeznaczony specjalnie dla twórców grafiki. Dzięki minimalizacji podzespołów, większej wydajności, zaczęły powstawać również laptopy przeznaczone dla tej grupy odbiorców. Dzisiaj na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli laptopów, w tym takie, które zostały tak zaprojektowane, by zaspokoić nawet bardzo wygórowane potrzeby grafików. Wśród nich nowoczesne laptopy ASUS ProArt StudioBook Pro 15.
Laptopy Asus z rodziny ProArt StudioBook
Firma Asus która powstała w 1989 roku, od początku wiedzie prym wśród producentów podzespołów komputerowych. Dziś to także lider w produkcji laptopów w tym takich, które przeznaczone są specjalnie dla grafików komputerowych. Wśród nich szczególne miejsce zajmują laptopy z rodziny ProArt StudioBook. Zostały zaprojektowane z myślą o osobach, dla których ważna jest wydajność, mobilność, a także uniwersalność sprzętu bez ryzyka spadku taktowania z powodu wysokiej temperatury roboczej. Laptop wyposażony jest w kartę graficzną NVIDA Quadro RTX, która zapewnia komfort pracy, a w połączeniu z 15,6-calowym wyświetlaczem zapewnia znakomity obraz wysokiej jakości, nawet w rozdzielczości 4K. Sprzęt jest także poręczny i lekki, ponieważ waży niecałe 2 kilogramy i ma grubość 18,9 mm. To oczywiście dzięki odpowiednim dodatkom sprawia, że jest również bardzo elegancki. Ta lekkość i mobilność powoduje, że komputer ma ogromną przewagą nad stacjonarnymi stacjami graficznymi, ponieważ możemy go mieć zawsze przy sobie. No i tutaj rzeczy najważniejsze. Laptop wyposażony jest w procesor Intel Core i7-9750H, który w połączeniu z wyżej wymienionymi podzespołami, zapewnia maszynie niezwykłą szybkość i wydajność. Ponadto każdy laptop z rodziny ASUS ProArt StudioBook Pro 15 posiada odpowiedni system chłodzenia odprowadzający ciepło z procesora. Przy czym zadbano o to, aby komputer nie generował zbytecznego hałasu. Dodatkowo komputer wyposażony jest odpowiedni sprzęt nagłaśniający, dzięki któremu mamy do czynienia z bogatym i wielowarstwowym dźwiękiem. Z innych informacji warto dodać, że zarówno obudowa, jak i wnętrze zostały wykonane z aluminium, magnezową pokrywę matrycy, białe podświetlenie klawiatury, szyfrowanie TPM oraz obsługę RAID.
Laptop zapewnia użytkownikom wiele dodatkowych wrażeń, może być wykorzystywany do grania, oglądania filmów, innych multimediów czy po prostu pisania tekstów. Jest jednak sprzęt przeznaczony przede wszystkim dla osób zajmujących się grafiką komputerową. Zapewnia im szybkość działania, niezawodność, a także komfort pracy. Znakomicie sprawdzi się podczas obróbki zdjęć i materiałów wideo, tworzeniu i montażu animacji 2D, tworzeniu modeli 3D, ale także podczas projektowania w środowisku CAD.