Jakie są cechy dobrej wypożyczalni samochodów? Dobre wypożyczalnie samochodów funkcjonują od lat we wszystkich krajach…
Jakie są różnice między najpopularniejszymi dyskami twardymi?
Dysk twardy to niezwykle istotny podzespół każdego komputera i laptopa. Wybór konkretnego dysku będzie decydował o późniejszej wydajności urządzenia. W niniejszym artykule przygotowaliśmy kompendium wiedzy odnośnie najważniejszych atutów dysków SSD oraz HDD. Sprawdź, czy dyski SSD są lepsze od tradycyjnych dysków HDD.
Dysk SSD czy HDD – najważniejsze informacje
W chwili obecnej największą popularnością w dalszym ciągu cieszą się dyski HDD, czyli tradycyjne dyski twarde. Z roku na rok rośnie jednak popularność dysków SSD, które wyróżniają się szybkością działania oraz wydajnością. Zdobycie odpowiedniej wiedzy odnośnie funkcjonowania poszczególnych rodzajów dysków pozwala wybrać taki dysk, który w pełni wpisuje się w nasze potrzeby i oczekiwania.
Dysk twardy – co to takiego?
Dysk twardy jest jednym z najważniejszych elementów każdego komputera i laptopa. Na dyskach twardych zapisujemy nie tylko wszystkie pliki użytkownika, ale także system operacyjny oraz całe oprogramowanie urządzenia. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego dysku twardego jest tak istotną kwestią. Wybór dysku będzie decydował o tym, ile danych będziemy mogli na nim przechowywać oraz z jaką prędkością będzie on zapisywał i odczytywał pliki. Rodzaj dysku zadecyduje także o płynności i ewentualnej awaryjności urządzenia.
Dyski twarde bez problemu można wymieniać zarówno w komputerach stacjonarnych jak i w laptopach. W ten sposób można bardzo łatwo poprawić funkcjonowanie oraz wydajność posiadanego przez siebie sprzętu. W chwili obecnej wymienia się trzy najpopularniejsze rodzaje dysków. Są one następujące:
- dyski HDD (z angielskiego hard disk drive) – są to dyski tradycyjne, magnetyczne talerzowe,
- dyski SSD (z angielskiego solid-state drive) – są to dyski półprzewodnikowe, które cechuje nadzwyczajna niezawodność oraz szybkość działania,
- dyski SSHD – są to dyski będące połączeniem standardowych dysków HDD z dyskiem SSD.
Każdy dysk twardy wyposażony jest również w tak zwaną pamięć nieulotną. Oznacza to, że wszystkie zapisane na nich dane są tam dostępne do czasu ich usunięcia przez użytkownika. Za pamięć tymczasową w komputerze odpowiedzialna jest RAM.
Jak działają dyski HDD?
Przed podjęciem decyzji o zakupie jednego z wyżej wymienionych rodzajów dysków, warto zapoznać się z dokładnymi zasadami ich działania. Dyski HDD w dalszym ciągu cieszą się w Polsce największą popularnością. Cały czas stosuje się je zarówno w komputerach stacjonarnych oraz w laptopach. W dysku HDD znajduje się talerz, na którym zapisywane są pliki. Dysk HDD z dużą prędkością obraca się wokół własnej osi. Płytka takiego dysku wyprodukowana jest z aluminium. Pokrywa ją nośnik magnetyczny, dzięki czemu możliwe jest przechowywanie na tym dysku rozmaitych danych.
Dla prawidłowego działania komputera w zakresie odczytywania i zapisywania informacji zapisanych na dysku, w dysku zastosowano głowicę magnetorezystorowną. Porusza się ona po jej powierzchni na jej ruchomym ramieniu. Oś dysku oraz ramiona głowicy są wyposażone w napęd – dzięki niemu dysk w szybki sposób może ustawić się w odpowiedniej pozycji, co powoduje, że odczyt danych następuje w określonym miejscu nawet w ciągu kilkudziesięciu milisekund.
Dyski SSD – alternatywa dla dysków HDD
Dyski SSD to nowoczesny typ dysków, który przez wielu określany jest idealną alternatywą dla dysków HDD. Coraz częściej dyski SSD są montowane w urządzeniach elektronicznych. Ich atutem jest fakt, iż wykorzystuje się w nich pamięć flash – taką samą, jaką można znaleźć na przykład w pendrive’ach. Dyski SSD nie posiadają również żadnych mechanicznych części, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia mechanicznego dysku zostaje obniżone do absolutnego minimum. Dodatkowo, każdy dysk SSD jest znacznie lżejszy od tradycyjnego HDD. W chipach dysków SSD są zawarte tylko i wyłącznie moduły pamięci i elektroniki sterującej.
Dzięki takiej budowie, dyski SSD mają całą masę zalet. Wyróżnia je niesamowicie szybki czas reakcji, co powoduje, że wysyłka danych jest realizowana niezwykle szybko. Maksymalna prędkość odczytu danych w dysku SSD może wynieść nawet 560 Mb/s!
Dyski SSD czy HDD – które z nich lepiej kupić?
Bez względu na to, czy kupujemy nowy laptop, czy też planujemy tylko wymienić niektóre podzespoły w swoim komputerze PC, będziemy musieli podjąć decyzję dotyczącą wyboru dysku. Do wyboru mamy dyski SSD oraz HDD. Mimo tego, iż oba rodzaje dysków będziemy wykorzystywać do tych samym czynności, to warto wiedzieć, iż tak naprawdę istnieje między nimi cała masa różnic. Dyski HDD wyróżnia stosunkowo niska cena. Jednocześnie oferują one bardzo duże pojemności – dysk HDD może mieć pojemność nawet do 8 TB! Wadą dysków HDD jest jednak ich konstrukcja – powoduje ona, że taki dysk może dość szybko ulec różnym uszkodzeniom mechanicznym. Dodatkowo, dyski HDD często hałasują.
Dyski SSD to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na jak najszybszym odczycie i zapisie danych oraz cichej pracy urządzenia. Dyski tego typu są również bardziej odporne na wstrząsy oraz zużywają mniej energii elektrycznej.