Podologia jest nauką, która się zajmuje leczeniem wszelkich schorzeń związanych ze stopami. Skóra zrogowaciała stóp,…
Chirurg ortopeda – co warto o nim wiedzieć przed wizytą?
Chirurg ortopeda – co warto o nim wiedzieć przed wizytą? Chirurg ortopeda – Choć niewielu z nas z oczywistych powodów chciałoby się z nim skontaktować, często okazuje się to konieczne. Jest ekspertem najbardziej odpowiednim do wszelkiego rodzaju urazów części ciała odpowiedzialnej za ruch. Złamane kości, skręcone nadgarstki i skręcone kostki to nie wszystko, co robił. Dzisiejsza medycyna niemal zmusza go do zapewnienia pełnego zakresu opieki medycznej.
Czym dokładnie zajmują się chirurdzy ortopedzi w Szczecinie?
Generalnie głównym zadaniem chirurgów ortopedów w Szczecinie jest profilaktyka, diagnostyka i leczenie różnych schorzeń i urazów narządu ruchu. Dlatego wiedza eksperta musi obejmować układ kostny, mięśniowy, więzadłowo-stawowy oraz układ nerwowy ściśle związany z funkcjonowaniem układu mięśniowo-szkieletowego. Jeśli chodzi o konkretne dolegliwości, z którymi boryka się ten lekarz, jest ich wiele, ale do najczęstszych należą:
- Urazy takie jak stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia i złamania kości,
- Deficyty postawy, w tym pospolita skolioza, lordoza i kifoza;
- Wady wrodzone – zwłaszcza u małych dzieci, ale u starszych dzieci nie są wykrywane wcześnie;
- Zaburzenia kręgosłupa, w tym choroba dysku, przepukliny i rwa kulszowa;
- Zmienność przeciążenia spowodowana nadmiernym przeciążeniem mięśni lub stawów – mówimy o tzw. „łokciu tenisisty” lub „kolanie biegacza”;
- Choroby zapalne stawów i kości;
- Guz kości.
Kiedy muszę się z nim zobaczyć?
Mówiąc dość niejasno, kiedy cierpimy na jakikolwiek ból lub chorobę związaną z narządem ruchu, powinniśmy udać się do lekarza ortopedy w Szczecinie. Nie mówimy tylko o mięśniach, ścięgnach i stawach, ale także o kręgosłupie. Jeśli cierpimy na tego typu ból, zwłaszcza ból związany z obrzękiem lub stanem zapalnym, możemy oczekiwać, że osobą, z którą powinniśmy się spotkać, będzie ortopeda.
Chirurdzy ortopedzi w Szczecinie zajmują się nie tylko bólem i stanami zapalnymi, ale także – jak już wspomnieliśmy – wszelkiego rodzaju urazami. Dlatego powinna to być pierwsza osoba, do której odwołujemy się po poważnym wypadku. Zalecamy również, aby po urodzeniu się naszego dziecka konieczna była nawet wizyta u lekarza ortopedy. Jeśli zrobimy to wcześnie, będziemy w stanie wykryć wady wrodzone – a jeśli zrobimy to odpowiednio wcześnie, będziemy w stanie je skorygować, eliminując je na dobre. Nawet jeśli nie zajmujemy się wadami, ortopeda dokładnie zbada cały układ kostno-szkieletowy dziecka, a także prawidłowo rozwijające się mięśnie i stawy. Tutaj zdecydowanie obowiązuje teoria „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W rzeczywistości wczesna wizyta u lekarza może uniknąć konieczności kosztownego, długiego i żmudnego leczenia w przyszłości.
-
- alloplastyka stawu kolanowego Szczecin https://ortho-expert.pl/oferta/kolano-konsultacje/
Pierwszy test – co się dzieje?
Kiedy po raz pierwszy zobaczyliśmy chirurga ortopedę w Szczecinie https://ortho-expert.pl/lekarze/, nie mogliśmy spodziewać się w tym czasie żadnej większej operacji ortopedycznej (chyba że mieliśmy do czynienia z urazem, który wymagał szybkiego działania). Często chirurg ortopeda, który zajmuje się naszą sprawą, wydaje się, że zaczyna od przeprowadzenia dokładnego wywiadu, pytając między innymi o obrażenia, jakich doznaliśmy do tej pory lub jak żyliśmy. Jeśli to pierwsze, zdecydowanie potrzebujemy ich dokładnych plików, jeśli je mam.
Rutynowym badaniem tutaj jest zbadanie kręgosłupa i całego szkieletu, co pozwoli nam ocenić, czy mamy jakiekolwiek wady postawy lub zwyrodnienia. Kręgosłup jest ważną częścią układu kostnego i często wpływa na całe nasze ciało. Podobnie jak w przypadku stawów, podczas pierwszej wizyty sprawdzana jest ich ruchomość, stabilność i ułożenie. Wszystko to razem pozwala ortopedom opracować szczegółowy plan działania, aby poradzić sobie z dalszymi stadiami naszej konkretnej choroby.
Podsumowanie
Choć do niedawna rola chirurgów ortopedów we współczesnej medycynie ograniczała się do diagnostyki i leczenia wad postawy u dzieci, rozwój zawodu lekarza sprawił, że zawód ten stał się bardziej szanowany. Zwłaszcza, że ma znacznie większy zasięg niż dotychczas. Dlatego konieczna jest znajomość chorób, którymi zajmuje się ten specjalista – przede wszystkim, aby wiedzieć, że jeśli te choroby wystąpią, powinniśmy się do niego udać. Pamiętajmy jednak, że aby skorzystać z usług chirurga ortopedy w ramach NFZ wymagane jest skierowanie, najczęściej od lekarza rodzinnego po pierwszej diagnozie i faktycznym stwierdzeniu choroby narządu, leczenie w ramach NFZ. zostaje wydana odpowiedzialność chirurga ortopedy z Ortho Expert https://ortho-expert.pl.